MÜBADELE AŞKLARI
İki ülkenin politik anlaşmazlıkları arasında kalan insanların bu politikalar nedeniyle parçalanmış hayatları ve yine bu konu üzerinden sınanmış aşklarını okumanızı içtenlikle tavsiye ederim.

Atalarının yaşadığı aynı acıyı yaşayan sonraki neslin hikayesi...

Sınırlar çizildikten sonra gerçekleşen halk değişimi diye şimdilik kaba bir özet olarak "mübadele"nin ne olduğunu söyleyip daha sonra www.ehyani.com da uzun uzadıya bu konuyu incelemek üzere not alarak işe başlıyorum. Ata topraklarında bırakmaya mecbur kaldıkları ev, bark, bahçe, dükkan ve arazilerine karşılık  Türkiye’den kaçan Rumlar’dan kalan arazilerin bir bölümünü almışlardır. Medeniyetler buluşmasındaki Selanik'li Türk ile İstanbul'lu Rum  dostlar yıllar içinde nice fırtınalara tanıklık etmiş, aynı açlığı , aynı sefaleti görmüş, aynı acının yaşını dökmüşler. 

Kızının ismini Aleyna koyan mübadiller bu ismin; Türkiye' de aleyna Yunanistan'da eleni olması gerektiğini biliyorlar. Bizim gibi kullanılmamış süslü isim peşinde değiller...

Gel çocuğunu al ile başlayan ağır sorumlulukların hikayesini,sihirli dokunuşlarıyla müthiş bir aşka çeviren yazar sadece bununla kalmayıp nesiller arası çözülmemiş hikayeleri mutlu ve acı sonlara çeviriyor. 

Sadece tek bir kahramanı yok bu kitabın, ataların ve evlatların birbirini kolladığı mütevazi ilişkiler var.

 Bu ilişkilerde  aşk, mantık, din  arasında dengeli bir uyum var. Bir de ayrılık ... Bu ayrılıklar devletler eliyle olunca sevdası da acısı da ikiye katlanıyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 5 tepki)

0 yorumlar

Bunun hakkında ilk yorumu yapın !