Dünya Öğretmenler Günü
Bugün Dünya Öğretmenler günü tüm öğretmenlerimizin gününü kutlarız ama biz bugünü biraz daha ehyani tarzında ele alalım isterseniz.

Öğrenme isteği sadece insanlara ait bir davranış biçimi değildir. Aslında doğada gördüğümüz her canlı bir şekilde öğrenir veya öğretir.


İlk öğretmen aslında genetik yapımızda bulunan ve beynimizin alt belleğine yerleşen  daha önceki nesillerin yaşamış veya tecrübe etmiş olduğu bilgilerin aktarılmasıyla ortaya çıkan genetik öğrenmedir. Bu öğrenme türü ile her canlı yürümeyi türüne ait davranışları ve ona benzer diğer karakteristik özellikleri alır.


Biraz daha derinlere inerek örnekleyecek olursak;


Bahçemizde usulca uzayan çimenleri her kestiğimizde biraz daha zehirli olurlar Bunu araştıran bilim insanları aslında genetik yapılarında bulunan diğer canlı türlerinin katmış olduğu genetik zekanın vermiş olduğu bilgi birikimi ile dışarıda yaşayan diğer canlılara karşı bir saldırı mekanizması geliştirdiklerini gözlemlemişler yani kısaca bakacak olursak her öğrendiğimiz kelime, hareket veya davranış ile sadece kendimizi çevremizi değil aynı zamanda Dünyayı da geliştirmekteyiz.


Peki insanlık nasıl öğrenmeye başladı veya nasıl bilginin evrensel değerini anladı?


Şimdi biraz düşünelim savana da yaşayan Afrika’nın sıcağında pişen otluk bir alandasınız ve genelde ot, meyve veya sebzelerle beslenen bir canlı türü familyasındansınız ama o da ne otlar o kadar etrafınızı sarmış ki boyunuz gelen tehlikeleri görmeye yetmiyor ve elinizdeki parmakları tam anlamıyla kullanamıyorsunuz bile hadi be şimdi meyveye bir ısırık atarken acaba ? kaplan mı saldıracak yoksa leopar mı yok yok gelen kesin bir aslan sürüsüdür yine mi oyun bitti ?


Hayır artık ayaklarınızın üzerinde durmayı öğrendiniz ve ilk öğrenme evrenizi başarıyla gerçekleştirdiniz ve gelen yırtıcıları daha net görebiliyorsunuz. Diğer arkadaşlarınız sizin bu duruşunuzu taklit etmeye başladı ve siz gururlu edalarla yürüyorsunuz yani arkadaşlarınıza da öğretmeye başladınız şimdi onlarda ayakta durabiliyor. Artık daha korkusuz ve daha cesursunuz kendinize güveniniz geldi adeta bir kartal edasıyla yeryüzünde dans ediyorsunuz. Aşırı merakınız her şeye bakma isteğiniz azmış durumda bir yandan yemeğinizi yerken diğer yandan aslanların yan tarafta yediği ceylanı izliyorsunuz o da ne bir anda etraf sırtlanlar tarafından sarıldı aslan sırtlanla cebelleşirken siz meraklı ve kontrollü adımlarla ceylana doğru ilerleyerek aslanın yediği şeyi inceliyor ve bir parça alıyorsunuz mmmmm leziz bir ceylan etini kim istemez ki ve ardından yemeye başlıyorsunuz. İşte o gün ikinci öğrendiğiniz şey ile artık avcılık yapma iç güdünüz depreşti artık siz bir avcısınız çevrenizde gördüğünüz her lezzetli yaratık sizin avınız yanınızdaki diğer arkadaşlarınız da yediğiniz şeyi gördü ve siz arkadaşlarınızın ilham kaynağısınız onlarda yemek istiyor ama avcılık o kadar kolay değil çünkü siz bir aslanın dişleri kadar kesici dişlere sahip değilsiniz veya bir kartalın gök yüzünden ansızın inişine, şu kemiklerle başlarına vursak ?  ya da …


Tarihte öğretmenlik merakın ardından gelen mecburi öğrenme ile günümüze kadar gelmiştir. İlk yapılan icatların kullanımının öğrenilmesinden usta çırak ilişkisine dinsel tören ayinlerinin öğretilmesine kadar öğrenme ve öğretme daima insanlık için çok önemli olmuştur. Hayatını öğrenme ve öğrendiklerini paylaşmaya adayan herkese de öğretmen denmiştir tıpkı ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk gibi Aristo’dan Konfüçyüs’a dünya tarihini etkileyen her bilge öğrenmenin ve öğretmenin önemini sonraki nesillere anlatmaya çalışmıştır.


Tekrar bir yazımızın sonuna gelirken başta kurucu önderimiz ve ilk öğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm Öğretmenlerimizin dünya öğretmenler gününü en içten dileklerimiz ile kutluyoruz.

Bir öğretmen masalı - Nurten Öğretmen

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 5 tepki)

0 yorumlar

Bunun hakkında ilk yorumu yapın !