Coca Cola doğum kontrol ilacı mı?
Merhaba arkadaşlar bugün ortada dolaşan coca cola'nın doğum kontrol ilacı olarak üretilip üretilmediği konusuna değinelim istedik.

Coca Cola'nın ilk mucidi Eczacı ve Doktor John S. Pemberton'a Amerikan iç savaşı esnasında aldığı dayanılmaz yaralar sonrası çektiği acıların hafiflemesi için doktorlar çok uzun süre morfin tedavisi uyguladı ve Pemberton uzun süre, gün içinde defalarca maruz kaldığı morfinin esiri olmaya başladı.

Bu bağımlılığı hastahaneden çıktıktan sonra da devam etti. Pemberton morfine o kadar alıştı ki vücudu morfin olmadan acılar çekiyor gibiydi ve bu durum Pemberton'u morfini hayatın her aşamasına sokmaya itti öyle ki yediği yemeklere kadar morfinsiz hiç bir şey tüketmez oldu. 

Pemberton 1885 yılında kendi geliştirdiği özel bir formülle French Wine Coca adında şarap ve coca yaprağı birleşimi bir içecek oluşturarak piyasaya sürdü. Ama bu macerası sadece 1 yıl sürebildi çünkü Atlanta Hükümeti Koka yani kokain yapraklı bu ürünleri piyasadan toplattı.

Ardından Pemberton karbonatlı su ve kendi icadı şurupla farklı bir karışım hazırlayarak yeniden piyasaya çıkmaya çalıştı. Kendi deyimiyle "Nefis ve Serinletici" karışımı ilk olarak eczanesine gelen arkadaşlarına ve müşterine ikram etmeye başladı. Bu karışım öylesine tuttu ki, Pemberton kendi eczanesinde 5 cent karşılığı bu karışımı yaparak bundan gelir elde etmeye başladı.

Sonrasında ise, Pemberton'un arkadaşı ve ortağı Frank Robinson tarafından bir önceki French Wine Coca adından ilham alınarak Coca Cola ismi verilen ve bugün bile kullanılan logosu tasarlanan Coca Cola macerası başlamış oldu.

Sevgili araştırmayı severler, sonuca gelecek olursak Coca Cola hikayesinde de okumuş olduğunuz gibi Evet coca cola ilk olarak eczanelerde satıldı ki zaten doğal olanı da bu, mucidi eczacı ama hiç bir zaman doğum kontrol ilacı olarak veya normal bir ilaç olarak servis edilmedi. 8 mayıs 1886 yılında icat edilen coca cola 29 mayıs 1886 yılında ilk gazete reklamını çıkardı ve 4 iş adamı ile ortak olan Pemberton coca cola'nın ilk şirketleşme adımını attı. 21 gün gibi kısa bir sürede sahada doğum kontrolünde başarılı olmuş ise, kesinlikle dünyanın en etkili ilacı ödülünü almalı.

Hangi ilaç 'Nefis ve Serinletici' sloganı ile piyasaya sürülebilir ki.

Cehalete inat Bilgiyle kalın, bir sonraki bilgi köşemizde görüşmek dileğiyle.

.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 5 tepki)

0 yorumlar

Bunun hakkında ilk yorumu yapın !