Aşure Günü ve 10'un Sırrı
Aşure günü hayatlarımıza ne zaman nerede ve hangi olayın ardından girdi ? Evet Muharrem ay'ının 10. gününde evdeki her şeyin karıştırıldığı tatlı ile ağızları sulandıran ama aynı zamanda kıyamet günü olarak dillendirilen günün dinlerdeki anlamı ve önemi nedir?

Günümüzde Aşure Günü olarak adlandırılan ve muharrem Ay'ının 10. gününde kutlanan kutsal olarak kabul edilen günün Aşure kelimesi kökeni itibariyle Aşara kelimesinden gelir ve hem kelime hemde rakam olarak karşımıza çıkar  Aşara 10 rakamını temsil etmektedir Genel itibari ile 10 rakamı Tüm dinlerde karşımıza çıkar. Peki 10 rakamındaki sır nedir?

10 Emir

Semavi dinler tarihinde ilk 10 rakamını gördüğümüz yer Musa'nın Sina dağında alevler içindeki Tanrı ile konuşmasıyla başlar ve Tanrı Musa'ya 10 emri insanlığa iletmesi için taş tabletlere yazmasını emreder. Tanrının emirlerini alan Musa Sina dağının tepesinden iner ve 10 emri insanlığa bildirir.

Pagan inanışındaki kutsal 10

Paganizm dünya üzerindeki en eski dinlerden biridir ve semavi dinlerin ana kaynağı olarak görülür. Paganizm Çinden Babile Atlantisten Mu Uygarlığına Helenlerden Mısıra kadar uzanan çok geniş bir kitleye hitap etmiş bir dini inanış olarak göze çarpıyor ve 9 rakamı Pagan dininde tanrıdan sonraki en yüksek makamın sembolü olarak gözümüze çarpıyor 9 un sırrı ve 10'un mükemmeliği temsili.

Ayasofya'da bulunan pagan Tanrısının ana salonuna giden yola mükemmel 10 denilirdi ve bu 10'a giden 9 kapısı olan bir giriş mevcuttu Tanrının mükemmel 10'una ulaşmak için 9 kapılı girişinden yalnızca ona inananlar ve saf olanlar geçebilirdi.

İsterseniz biraz tarihsel mistik olaylara bakalım. Önce karşımıza dünyanın en eski ve gizli masonik yapılanması olan 9 Seçkin Şovalye çıkıyor. 9 Seçkin Şovalye Ayasofyadaki 9 kapıyı temsil eder.

9 Şamdan, 9 Gül, 9 Işık, Kapıya 9 defa vur.

9 Seçkin Şovalyenin bağlı olduğu gizli dokuzlar Kültü ve 10'lar Konseyi ile başlayan maceramızda aslında insanlık tarihinde ve özellikle dinsel inanışlarda 10 her zaman önemli bir yer edinmiştir.

Pisagor ve 10

10 sayısı Pisagora göre en yüce sayıydı ve Pisagor 10 sayısını Decad olarak isimlendirirdi. ilk dört sayının toplamını gösteren denklemde (1+2+3+4=10) pisagora göre 10 sayısı asli varlıkla, açılımın kutupsallığıyla, ruhun üçlü etkinliğiyle ve 4 elementte gördüğümüz gibi maddenin dörtlü var oluşuyla bağlantılıydı.Yani Pisagora göre 10 her şeyi içermekteydi ve geometride eşkenar üçgen olarak gösterilirdi.

Zohar : Dünya 10 sözcükle yaratıldı.

"ve Tanrı konuştu".... Dünya 10 sözcükte yaratıldı 9 ana güç evrenin tüm yapısını üstlendi ve tüm kainat 9 ana gücün etrafında konumlandırıldı. Kabala İnancına göre tanrı Yehova tüm evreni ve kainatı 9 ana güç ile çevreledi ve her şeyi onlara göre konumlandırdı. Kabalistler günümüzde bile 9 sayısına ayrı bir önem verirler tabi 10 yine kutsal rakam olarak burada da karşımıza çıkıyor.

İslamiyet ve 10

İslamiyette ilk olarak cennet ile müjdelenen sahabelerin sayısı olarak karşımıza çıkan 10 sayısı daha sonra tüm islamiyet tarihi boyunca karşımıza çıkmaya devam ediyor. Örneğin İslamiyette 3 sayısı karşımıza ilk çıktığında gayet basit bir şekilde duruyor ama Tasavvuf ilminde 3x3=9 temsil eder ve tüm sayıların özü olarak anlamlandırılır 9 sayısı ise herhangi bir sayı ile çarpılınca, çıkan sayının rakamlarının toplamı hep 9'dur ve 9 Tasavvuf ilminde en önemli rakamlardan biridir. 10 ise sonu olmayan yeni bir dizinin başlangıcı olarak görülür ve kutsal olarak ele alınır sonsuz olanın temsili 10dur. Örnekleri arttırabiliriz ağza 3 defa su çalmaktan 3 kulhuvallah 1 fatiha ya yüzlerce örneği mevcuttur.

Yukarıda bahis ettiğimiz gibi 10 yani Aşara tüm dünya dinleri tarihinde karşımıza çıkmaktadır hatta bu inanış yaşamlarımıza bile yansıtılmıştır örneğin dünyanın dönüş süresi 365 mevsimler 4 hadi bölelim 365/4=91 9+1=10 veya bir aydaki hafta sayısı 4 haftanın günleri 7 hesaplayalım 7*4=28 2+8=10 bu yazı aklımızda bir yerde dururken Biz yinede ağzımızı sulandıran o güzel tatlıyı sömürmeye devam edelim.

Aşure gününüz kutlu olsun.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 5 tepki)

0 yorumlar

Bunun hakkında ilk yorumu yapın !