Andromeda Galaksisi
Andromeda Galaksisi ünlü Profesör Edwin Powell Hubble tarafından 06 Ekim 1923 yılında keşfedildikten sonra tüm bilim camiası tarafından dikkatle izlenen olaylara ev sahipliği yapmış olan bir galaksidir.

Samanyolu galaksisinin de içinde bulunduğu yerel galaksi kümesi yâda grubu olarak adlandırılan 10 milyon ışık yılı mesafeye sahip 30 galaksi mevcuttur. Andromeda galaksisi yaşamış olduğumuz Samanyolu galaksisinin en yakın komşularındandır ve gözle görülebilmektedir. Andromeda galaksisinin Samanyolu galaksisine uzaklığı ortalama 2.5 milyon ışık yılıdır. Bu galaksiler içerisinde en büyük ölçülere sahip olan Andromeda ve Samanyolu galaksilerinin ortalama çapları ise 1.200 trilyon güneş kütlesidir.


Şimdi genel bilgileri verdiğimize göre asıl konumuza geçelim isterseniz. 

4 Milyar yıl sonra Andromeda ve Samanyolu galaksileri çarpışacak mı?


Öncelikle bir şeye bir açıklık getirelim Galaksiler çarpışabilir. Peki, ama nasıl? 

Birçok bilim severin aklındaki sorulardan biri ünlü Fizikçi Albert Einstein’ın özel görelilik kuramının temelini oluşturan  “bir cisim ışık hızına ulaşırsa kütlesi sonsuz olur“ sözüne atıfta bulunarak Büyük Patlama sonrası evren ışık hızında genişliyorsa ve bu iki galaksi bu evrenin bir parçası ise, nasıl olur da çarpışabilir?


Öncelikle ışık hızına veya ışık hızına yakın hızlara ulaşan cisimlerin ulaştıkları hızlara Rölativistik hızlar denir. Rölativistik hızları anlayabilmemiz için, öncelikle özel görelilik kuramını iyice kavramış olmamız gerekmektedir. Özel Görelilik kuramı Einstein tarafından ortaya atılmış nesnenin hız kazanmasıyla kütlesinin artışını açıklayan bir kuramdır. Bu kuramın temellerini oluşturan en önemli yapı ise, momentumun korunması esasıdır. Yani şöyle söyleyecek olursak klasik fizik kanunlarına göre gidecek olursak bir nesne ışık hızını geçebilir. Fakat özel görelilik kuramı bunun önüne geçen bir kuramdır. ve özel görelilik kuramı gereği bir cisme verilen enerji sonucu uygulanan momentum cismin hızını sabit bir şekilde ışık hızına arttıramaz. Bu değer aşağı yukarı oynar dolayısıyla cisim ne kadar enerji ile momentum değeri yakalarsa yakalasın hiçbir zaman ışık hızına ulaşamaz veya onu geçemez.


Peki, Andromeda ve Samanyolu Galaksileri çarpıştığında neler olacak?


Andromeda ve Samanyolu galaksileri bulundukları galaksi grubu içerisindeki en büyük galaksiler olarak öne çıkıyorlar ve kütleleri hemen hemen eşit bu 2 eşit kütleli galaksinin birbirlerine yakın geçişleri sırasında olacakları simüle eden bilim insanları bununla ilgili çeşitli simülasyonlar hazırlamaktalar. Bu simülasyonlar içerisinde elle tutulur en başarılı öngörüler Samanyolu ve Andromeda galaksilerinin içerisinde çeşitli geçişler olacağı yönünde kısaca ortalama verecek olursak  %40 lık bir dilimle Samanyolu galaksisinden bir geçiş olacağı öngörülüyor yani tamamen bir yok oluş söz konusu değildir. 

Bir sonraki bilgi köşemizde görüşmek üzere esen kalın.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 5 tepki)

0 yorumlar

Bunun hakkında ilk yorumu yapın !