Yanık Acısına İyi Gelecek 5 Şey
Yanık acısı ile birlikte aşırı kızarıklık ve ağrı sorunları da beraberinde gelmektedir. Mikrop kapmaması ve iz kalmaması açısından tedavi etmek oldukça önemlidir. Aksi halde o bölgede aşırı kızarıklık ve kabuklanma görülecektir. Hayatınız boyunca yanık iziyle dolaşmak istemiyorsanız, tedavi etmeniz önemlidir. İşte yanık acısına iyi gelecek 5 şey.

1. Patates

Patates

En ilginç tedavilerden biridir. Yanık acısında oldukça başarılı yöntemlerin başında gelmektedir. Kızarıklığı ve acıyı tamamen alarak, o bölgenin yatışmasına yardımcı olur. Yanık olan bölgeye bir dilim patatesi yavaş hareketlerle gezdirerek, yanık acısını yatıştırabilirsiniz.

2. Aloe Vera

Aloe Vera

Aloe vera birçok hastalıkta kullanılan şifalardan biridir. Özellikle de cilt üzerinde sıkça kullanılmaktadır. Yanık acısında da oldukça başarılı yöntemdir. Yanık acısı oluşan bölgeye aloe vera sürerek, ağrıyı alabilirsiniz. Ayrıca, kısa sürede kızarıklığı geçirmektedir.

3. Bal

Bal

Bal açık yara tedavisinde kullanılan başarılı yöntemlerden biridir. Yanık acısı tedavisinde de bal yöntemini tercih edebilirsiniz. Antioksidan özelliği sayesinde de yanık oluşan bölgenin mikrop kapmamasını sağlar.

4. Zeytinyağı

Zeytinyağı

Yanık ile birlikte kızarıklık ve kabarcıklar da bir süre sonra oluşmasından dolayı o bölgeye zeytinyağı sürerek, kısa sürede kabuklanmasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra, yanık acısına ağrıda beraberinde eşlik edebilmektedir. Ağrıyı engellemek için zeytinyağı sürebilirsiniz. O bölgedeki hücrelerin yenilenmesine ve acıyı almaya yardımcı olur.

5. Buz Uygulaması

Buz Uygulaması

Son olarak dayanık acısını kısa sürede gideren buz uygulamasını yapabilirsiniz. O bölgenin uyuşmasını sağlayarak, kızarıklığı da geçirmektedir. Yanık oluşan bölgeyi buzla masaj yaparak, mikrop kapmamasını da sağlayabilirsiniz. Buz uygulaması aynı zamanda yanık olan bölgenin kuru kalmamasını sağlar. Böylelikle ağrı ve acıda oluşmaz. Yanık acısı oluşan bölgede sık sık buz gezdirebilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 5 tepki)

0 yorumlar

Bunun hakkında ilk yorumu yapın !