Yanığa İyi Gelen 5 Şey
Kazayla gerçekleşen deri yanıkları çok ciddi boyutta olmadığı sürece evde müdahale edilerek iyileştirilebilir. Hissedilen acıyı azaltmak adına birtakım işlemler uygulanabilir.

1. Siyah Çay Poşetleri

Siyah Çay Poşetleri

Yanığın üzerine soğuyan, nemli çay poşeti koyulabilir. Ya da çay poşetleri ile demlenmiş olan suyu soğuduğunda yaranın üzerine sürmek iyi gelebilmektedir.Siyah çay içerisinde yer alan tanik asit, yanığın içerisinde var olan ısıyı dışarı çekmektedir. Ağrının ve acının azalması konusunda yardımcı olabilir.

2. Bal

Bal

Hafif yanıkların acısının geçmesi ve iyileşmesi için besinler içerisinden bal kullanılabilir. Balın içerisinde yer alan enfeksiyon önleyen ve antibakteriyel maddeler sayesinde iyileşme süreci hızlanır. Bunun dışında yanığın iz oluşturmaması adına da etkisi büyüktür. Balı herhangi bir gazlı bezin üzerine yayarak yanığa sarmak gerekmektedir. Yapılan bu tedavi günde 3-4 kez tekrarlanmalıdır.

3. Aloe Vera

Aloe Vera

Yanıklar sebebiyle gerçekleşecek olan doku kayıplarında veya kanamalarda aloe vera önleyici bir etkiye sahiptir. İyileştirici etkiye sahip olan aloe vera bitkisinin yaprakları kesilerek jelinin çıkması sağlanır. Bu jel yanığın üzerine direkt sürülebilir bu sayede iyileşme gözlemlenebilir. Ya da aloe vera jeli ile zerdeçal karıştırılarak bir ilaç oluşturulur. Yanığın üzerine düzenli olarak uygulanabilir.

4. Çiğ Patates

Çiğ Patates

Yanıktan kaynaklı kabarcık oluşmasını engeller, ağrının azalmasını sağlar, tahriş olmasına önlemdir. Rendelenmiş ya da bütün patatesle yanığın üzerine uygulama yapılır. Patatesin çıkarmış olduğu suyun iyice yanığın üzerine yayılmış olması gerekir.

5. Soğuk Su

Soğuk Su

Klasik tedaviler içerisinde yer alan soğuk su uygulaması acıyı ve ağrıyı minimuma indirmektedir. Aynı zamanda yanık bölgesinin büyümesini engeller. Soğuk suyla kompres uygulaması yapılabilir ancak buz çok fazla tavsiye edilmez. Çünkü yanık üzerine buz uygulanırsa kan akışına engel olabilir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 5 tepki)

0 yorumlar

Bunun hakkında ilk yorumu yapın !