Terk Edilmiş Rum Köyleri
Bir zamanlar ; sokaklarında çocuk cıvıltılarının yankılandığı bu eşsiz güzellikte ki köyler, şimdilerde hatıralara gömülmüş bir şekilde yalnızlığa saplanmış. İşte kimsenin dolaşmadığı, anılarıyla baş başa kalan terk edilmiş köyler.

1. KAYAKÖY

KAYAKÖY

Bir zamanların Rum yerleşimi iken 1923 mübadelesinde boşaltılmış. Eşsiz bir doğanın ortasında, terkedilmiş evler ve harabeye dönmüş kiliseler var.Şimdiler de turizme kazandırılmaya çalışılıyor.

2. DEREKÖY

DEREKÖY

Mübadele dönemi köy halkı her şeyini bırakıp Yunanistan’a gitmiştir. Sonraları da kimse bu evlere yerleşmemiştir. Bir zamanların en büyük balkan köyü olan Dereköy, şimdiler de zamana meydan okuyor.

3. SAZAK KÖYÜ

SAZAK KÖYÜ

Söylenene göre Rumların ve Türklerin barış içinde hayatlarını sürdürdükleri nadir köylerden biriymiş Sazak. Şimdilerde ise sadece rüzgarın sesi köyün eski şarkılarını mırıldanıyor.

4. SANDİMA

SANDİMA

Bodrum manzarasına tepeden bakan bir konumda olan Sandima Köyü, harabe yarı yıkık evleriyle yalnızlığa terk edilmiş bir köy.Üzerine konuşulan onlarca rivayet olmasına rağmen kendi hikayesini taşlarıyla anlatmaya kararlı..

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 5 tepki)

0 yorumlar

Bunun hakkında ilk yorumu yapın !