Sobalı Evlerde Büyüyen Çocukların Bildiği 5 Bilgi
90'ların ilk yarısında çocuk olmuş çoğu kişinin sobalı evlerden büyümesi ve kömür kullanımının daha sonrasında yaygınlaşarak kaloriferli evlerde yaşamaya başlayana kadar pek çok çocuğun soba keyfini tatmış olması sobalı evlerde büyüyen çocukların bildiği pek çok güzelliği de hayatlarına katmıştır. İşte bu bilgiler;

1. Çay Demlemek

Çay Demlemek

Soba ateşinde demlenen çayın lezzetini bilen çocuklar bu zamana gelip büyüdüklerinde hala köz üzerinde çay demleyerek eski anılarını yad ederler. Çoğu zaman çayın yanında sobada kızarmış ekmekle birlikte yapılan kahvaltılar unutulmaz anılardan bir tanesidir.

2. Pazar Günleri

Pazar Günleri

Okul dönemine gelmiş her çocuğun Pazar akşamından banyo yapması ve sobalı evlerdeki çocukların havlusuna sarınarak sobanın yanında kurumaya çalışması o dönemlerdeki çocukların en büyük keyiflerinden bir tanesiydi.

3. Kestane

Kestane

Bu geleneğin yazlık ya da eski evleri olan insanlarda devam ettiği hala görülse de çoğu evlerde artık soba olmadığından soba üstünde kestane pişirmenin vermiş olduğu zevki yeni nesil çocuklar tadamıyor. Sobalı evlerde büyümüş çocukların en büyük zevklerinden biri olan kestane pişirmek eli yanarak kestaneyi açan çocukların anılarında mutlaka vardır.

4. Üşümek

Üşümek

Sobalı evler her ne kadar çocukluğun getirmiş olduğu pek çok güzel anı ile dolsa da sadece tekbir odada yanıyor olması ve diğer odaların buz kesmesi pek çok çocuğun sıcak yatağından çıkarken üşümekten ağladığı anılarını da barındırır.

5. Mavi Alevler

Mavi Alevler

Çok tehlikeli de olsa çoğu çocuğun yaptığı bu hareket yanan sobanın içerisine kolonya damlatarak çıkan mavi alevleri izlemesidir. Sobalı evlerde büyüyen çocukların en çok sevdiği ve izlemekten büyük keyif aldığı bu hareket yeni nesil gençlerin zevklerinden daha farklı olsa da o dönemlerin masum keyiflerinden bir tanesiydi.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 5 tepki)

0 yorumlar

Bunun hakkında ilk yorumu yapın !