Küresel Isınmanın 5 Sebebi
Dünya üzerinden atmosfere salınan gazların, ölçülen sıcaklığı çok fazla arttırması ile birlikte meydana gelen olaya kısaca küresel ısınma diyebiliriz. Birçok bilim insanının ortak görüşüne göre ilerleyen yıllarda insanoğlunu bekleyen en büyük felaket küresel ısınma olacak. Bu büyük felakete neden olan en temel 5 etkeni sizler için sıraladık.

1. Sera Gazlarının Etkisi

Sera Gazlarının Etkisi

Sera gazları olarak genellediğimiz karbondioksit, metan ve azot oksitler; küresel ısınmanın en büyük nedenlerinden birisidir. Sanayileşmenin artması ve teknoloji kullanımının fazlalaşması ile birlikte bu gazların kullanımı daha da artmıştır.Araç egzozları, fabrika bacaları, çöp yığınları, bataklık alanlar bu tarz zehirli gazların meydana gelmesine neden oluyor.

2. Güneş Etkisi

Güneş Etkisi

Isı kaynağımız olan Güneş, gelecek süreçlerde bizi bekleyen küresel ısınma tehlikesinin başlıca sebebi durumuna gelebilir. Uzman görüşlerine göre; Güneş'ten gelen ısı Dünya'dan yok olan enerjiden fazla olursa, küresel ısınma ortaya çıkabilir.

3. Dünya'nın Presesyon Hareketi

Dünya'nın Presesyon Hareketi

Dünya'nın kendi yörüngesi etrafında yaptığı hareketlere presesyon adı verilir. Bu hareketlerin neticesinde zaman zaman belirli bir süreliğine soğuk dönemler yaşanabiliyor. Bu soğuk dönemlerin içerisinde 10 bin yıl kadar sıcaklık dönemi de dahil olabilir. Bu durum, küresel ısınmayı tetikleyecek etkenlerden birisi olarak gösteriliyor.

4. Ormanların Tahrip Edilmesi

Ormanların Tahrip Edilmesi

Küresel ısınmaya neden olabilecek insan kaynaklı en önemli nedenlerden birisi,ormanların aşırı tahrip edilmesidir. Ormanların yok olması ile birlikte karbondioksitler atmosfere daha hızlı ulaşır. Ormanların bu zararlı gazları depolama ve yok etme gibi bir gücü vardır. Bu açıdan küresel ısınmaya önlem alabilmek için öncelikle yüksek oranlarda ağaçlandırma yapılmalıdır.

5. Kimyasal Gübre Kullanımı

Kimyasal Gübre Kullanımı

20. yüzyıldan itibaren insan yaşamında belirli oranlarda kimyasal gübre kullanımı artmıştır. Bu ürünlerden yayılan zararlı gazlar, ilerleyen yıllarda küresel ısınmaya yol açabilir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 5 tepki)

0 yorumlar

Bunun hakkında ilk yorumu yapın !