Kız Kulesi Hakkında Bilmeniz Gererken 5 Enteresan Bilgi
Her şehrin kendine özgü mimari sembolleri vardır. Türkiye'nin en kalabalık şehri İstanbul'un da hiç kuşkusuz ikonik yapıları bulunur. Televizyon dizilerinin ve sinema filmlerinin vazgeçilmez geçiş görüntülerinden biri olan Kız Kulesi için beş enteresan bilgiyi sizin için derledik.

1. Kız Kulesi Tarihi Bir Eser

Kız Kulesi Tarihi Bir Eser

Kız Kulesi,Üsküdar'da Salacak açıklarında bulunur. Yapımına dair farklı kaynaklar birbirinden değişik bilgiler verse de tarihinin M.Ö. 341 yılına kadar uzandığı düşünülür.

2. Kız Kulesi'nin eski adı Damalis

Kız Kulesi'nin eski adı Damalis

Yüzlerce yıllık derin bir geçmişe sahip olan İstanbul'un sembolik yapısının adı her zaman "Kız Kulesi" olarak anılmamıştır. Bir zamanlar"Damalis", "Leandros" ve "Arcla" olarak da anılan büyüleyici eserin bu isimleriyle ilgili elbette çeşitli hikayeler anlatılır.Mesela Kız Kulesi'ne "Damalis" denmesinin nedeni, dönemin Atina kralının karısının adının Damalis olmasıdır. Kralın karısı ölünce bu bölgeye gömülmüş ve kuleye onun ismi verilmiştir.

3. Kız Kulesi Çok Önceleri Ahşaptan Yapılmıştı

Kız Kulesi Çok Önceleri Ahşaptan Yapılmıştı

1453'te gerçekleşen İstanbul'un Fethi'nden sonra kule yıktırılmış ve yerine ahşaptan yeni bir kule yaptırılmıştır. Ancak bu kule de 1719'da çıkan yangınla kül olmuştur. Bunun üzerine 1725'te kagir yöntemle kule yeniden inşa edilmiştir.

4. Kız Kulesi Hastane Bile Oldu

Kız Kulesi Hastane Bile Oldu

Geniş bir maziye yaslanan Kız Kulesi, tarihsel süreç içinde birbirinden bağımsız pek çok işleve sahip oldu. Ticari gemilerden vergi toplama merkezi, savunma alanı, karantina hastanesi ve radyo istasyonu gibi çeşitli fonksiyonlar yüklenen yapı,günümüzde restoran olarak hizmet veriyor.

5. Kız Kulesi Onlarca Efsanenin Merkezinde

Kız Kulesi Onlarca Efsanenin Merkezinde

Tarih boyunca milyonlarca insanın gördüğü Kız Kulesi birçok hikayenin, söylencenin ve efsanenin merkezinde yer almış. "Hero ve Leandros", "Yılanlı Efsane" ve "Battal Gazi Hikayesi" bunlardan çok bilinen birkaçı.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 5 tepki)

0 yorumlar

Bunun hakkında ilk yorumu yapın !