Hiç bir kilise tarafından tanınmayan azizler
Bu listemizde hiç bir kilise tarafından tanınmayan ve tabiri caiz ise ağızlarına bile almadıkları azizleri işliyoruz.

Uyuşturucu Imparatoru Aziz Jesus Malverde

Uyuşturucu Imparatoru Aziz Jesus Malverde

1870 yılında doğan aziz Jesus Malverde tabiri caiz ise döneminin Robin Hood, kişiliği olarak tanındı ve namı her tarafı sardı.Zenginleri soyarak giriştiği Robinlik kariyerinde hızla tırmanarak demir yolu ve posta araçlarını da soyarak zirveye taşıdı. Çalmış olduğu tüm malları fakirlere dağıtarak halk arasında Robin Hood tarzında Jesus(İsa) ünvanını aldı.Aynı zamanda uyuşturucu kartelleri ve ABD ye göç etmek isteyen insanların uğrak yeri olan Meksikadaki tapınağı tüm suç baronlarının en uğrak yeri oldu günümüzde bile hala Amerika ve Meksika da posteri suç, uyuşturucu ve insan kaçakçılığı ile ilişkilendirilen Jesus Malverde hiç bir kilise tarafından adı anılmayan bir aziz olarak listemize girmiştir.

Abd-Meksika sınır azizi Juan Soldado

Abd-Meksika sınır azizi Juan Soldado

Namı diğer Asker Juan 14 şubat 1938 yılında 8 yaşında bir kız çocuğuna tecavüz etmek ve öldürmek suçlarından yakalandı. Juan dönemin Amerika Meksika sınırında bulunan Tijuana kasabasında papazlık görevini yerine getiriyordu. Karısının da içinde bulunduğu bir kitle tarafından kasabadaki ufak çocuk ölümünün ardındaki sapık zihniyet olduğu dillendirilen ve kasabalı tarafından linç edilmek istenen aziz Juan alelacele tertiplenen bir mahkeme tarafından suçlu bulunup idamı istendi. İdamı gerçekleşmeden önce kaçabilecek iken kaçmayı reddeden Juan idam edildi. Aradan geçen yıllardan sonra Aziz Juan ın mezarında meydana gelen bazı gariplikler halkı oldukça korkutmaya başladı ve yöre halkı Aziz Juanın ruhunun suçsuzluğu için orada bulunduğuna inanmaya başladı aradan geçen zamanın ardından suçlunun bir General olduğu ortaya çıkınca Aziz Juan ın mezarına halk büyük ziyaret akınları yapmaya başladı. Özellikle sınırdan geçmek isteyen tüm Meksikalı aileler günümüzde Juanın mezarına uğramadan sınırdan geçmemeyi bir adet edinmiş durumda.

Çocukların azizi Saint Guinefort

Çocukların azizi Saint Guinefort

13.Yüzyıl Fransa'sın da soylu bir adam bebeğini uyuttuktan sonra köpeği Guinefort da çocuğunun yanında bırakarak dışarıda hava almaya çıktı. Adam evine geldiğinde karşılaştığı manzara bir harp sahnesini andırıyordu, evdeki çocuğun bulunduğu karyola alt üst olmuş ve köpek Guinefort ağzında kan izleri hızlı hızlı nefes alıp veriyordu. bu durumu görüp çılgına dönen adam köpeği Guinefort'un oğlunu öldürdüğünü düşünerek öfkeyle köpeği Guinefort'u boğarak öldürdü ve yakınlardaki bir kuyuya attı işte her şey o zaman başladı. Guinefort un gömüldüğü kuyu yakınlarına gelen çocukların geçirdiği hastalıkların hızla iyileşmesi halk arasında büyük bir akına neden oldu öyle ki dönemin papası ve azizleri köpeğin bulunduğu kuyunun dağıttığı şifaya bir türlü anlam veremedi. Bu karmaşaların içinden çıkamayan dönemin papası ve azizleri kuyudan Guinefort un cesedini çıkarıp yaktı ardından tüm halka buraya gitmeleri durumunda tüm mal varlıklarına el konulacağı ve satışa çıkarılacağı tehdidi yapıldı. Günümüzde bile aradan geçen onca yüzyıla rağmen hala Aziz Saint Guinefort olarak anılan çocukların azizi halkın gözdesi durumda listemize sadece insanlar girmiyor her canlı bir gün listemize girecektir.

Doğanın koruduğu Miguel Angel Gaitan

Doğanın koruduğu Miguel Angel Gaitan

20. Yüzyıl da yeni doğan çocukların başına bela olan ve bir çok ailenin özlemle beklediği çocuklarının yaşamlarını sonlandıran bela hastalıklardan biri Menenjit hastalığının yaygın olduğu yıllarda yaşamış olan ve yapılan araştırmalara göre 1966 yılında Arjantin villa birliğine bağlı bir yerleşkede bu lanet hastalık tarafından yaşamı sonlanmış olan ufacık bir bebek olan Miguel Angel Gaitan bir gece bekçisi tarafından 1973 yılında yağmurlu bir gecenin ardından aşınan toprağın altında bulunduğunda şok geçiren gece bekçisi daha dün ölmüş gibi duran bu minik bebek için bir mezar yapımına başladı ama işler burada bitmedi yapılan mezar, bekçi ertesi gün işe gelince tekrar yıkılmıştı yeniden yapmaya karar verdi ama tekrar yıkıldı tekrar ve tekrar sanki karanlıktan korkuyor gibiydi bu ufaklık sanki gömülmek istemiyordu. üzerine yığılan mezar taşları bile örtemiyordu bu küçük bedeni hiç bir şekilde saklayamıyordu ve en sonunda onun için cam bir mezar yapıldı şimdi korkmayacaktı. Günümüze geldiğimizde ise Miguel Angel Gaitan için her yıl on binler cam mezarını ziyarete gidiyor oyuncaklar, bebekler ve kıyafetler götürüyorlar Annesi tarafından giydirilen Gaitan şuan gayet mutlu görünüyor. listemize gelince aziz olduğunu iddia etmiyoruz belki de ama böylesine mucizevi ve tatlı bir çocuğun listemizde olması gerektiğine inanıyoruz.

Jose Tomas De Sousa Martins

Jose Tomas De Sousa Martins

Kendini Portekiz Lizbon da fakirlerin tedavilerine adayan bir kişi olan Jose, döneminde portekizde Tüberküloz hastalığını en iyi tedavi eden kişi olarak tanınır. 1897 yılında hastalığın belirtilerini kendi bedeninde görünce hastalarının durumuna düşmekten korktuğu için intihar ederek yaşamına son verir. Bunun ardından kendisinin yaptığı iyiliklerin yaygınlaşması ve halk arasında bir fenomen haline gelmesinden sonra adını taşıyan bir tarikat ortaya çıkmış ve Jose un bir heykelini dikmiştir. Bu tarikat daha sonrasında hasta olan kişileri heykele dokunup dans etmesini esas alan kendi ayinini geliştirmiştir. Söz konusu Jose'un adını alan tarikat ve üyeleri Portekiz Lizbon yakınlarında  günümüzde de aktif bir şekilde ayinlerini devam ettirmektedir.

Ölüm Azizi Santa Muerte

Ölüm Azizi Santa Muerte

Ölüm azizi lakabıyla bilinen Santa Muerte, uyuşturucu baronlarının ibadet etmek için yoğun bir şekilde tercih ettiği aynı zamanda diğer insanlar tarafından da talep gören bir aziz olarak tanınıyor. Aztek mitolojisinde Mictlan kraliçesi olarak günümüze kadar gelen ve Ölüm tanrıçası lakabıyla bilinen Aztek Tanrıçası Mictecacihuatl ye gönülden bağlı olan Santa döneminde tüm suç baronlarının ibadet kapısı olarak yıllarca yaşamış ve günümüzde de 12 milyon takipçisi bulunan yeni bir dini akımın önderidir. Güney Amerikada Guadalajara içerisinde bulunan Santa Muerte'nin tapınağı ziyaretçileriyle yeni modern Aztek dinini yaymak için faaliyetlerine devam etmektedir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 5 tepki)

0 yorumlar

Bunun hakkında ilk yorumu yapın !