Göğüs Ağrılarının 5 Sebebi
Birçok hastalığın habercisi olan göğüs ağrıları; önemsenmeyen durumlarda, kişinin hayatını kaybetmesine neden olabilir. Düzenli kontroller ile teşhis edilmesi gereken göğüs ağrılarında; kişinin genel sağlık testi verileri, uygulanacak tedavi yönteminin değişmesine neden olabilir.

1. Kalp Krizi

Kalp Krizi

40 yaş ve üzeri kişilerde yaşan göğüs ağrısı; ağrının şekline göre, kalp krizinin habercisi olabilir. Baskı şeklinde kendini gösteren bu tarz ağrılarda; hastanın göğüs ağrısını tanımlayabilmesi, sağlık personellerinin işini kolaylaştırabilir. Ağrının sol kola, çeneye ya da sırta yayılması durumunda ise; hastadan EKG istenmesi, kalp krizinin teşhis edilmesine yardımcı olabilir. Ritim bozukluğu, taşikardi ve bradikardi gibi hastalıkların da habercisi olabilen göğüs ağrısında; uzman kardiyolog muayeneleri, hastalığın ilerlememesini sağlayabilir.

2. Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu

Nezle ya da soğuk algınlığı gibi hastalıklarda; göğüs ağrısı, batma ya da nefes darlığı şikayeti ile ortaya çıkabilir. Yüksek risk grubunda olmayan bu tür hastalıklarda; hastanın satürasyon değerleri, üst solunum yolu enfeksiyonu teşhisini kolaylaştırabilir.

3. Koah

Koah

Sigara kullanan 35 yaş ve üzeri kişilerde yaşanan göğüs ağrısı; Koah hastalığının, en önemli semptomlarından biridir. Akciğer kanserine kadar ilerleyebilen bu hastalık için, kişinin zararlı alışkanlıklarından kurtulması ve tedavi programına uygun hareket etmesi gerekir.

4. Akciğer Kanseri

Akciğer Kanseri

Kalp krizi ile birlikte göğüs ağrısının ölümcül sonuçlar doğurabildiği hastalıklar gurubunda yer alan akciğer kanserinde; kanserin evresine göre, ağrı dayanılmaz hale gelebilir. Erken tedavi, kemoterapi ve radyoterapi ile tedavi edilebilen akciğer kanserinde; 3.evre ve sonrası, riskli olarak değerlendirilir.

5. Kas Zedelenmesi

Kas Zedelenmesi

Düzenli spor yapan kişilerde ortaya çıkan göğüs ağrısı; diğer hastalıklara nazaran, endişesi edilmemesi gereken hastalıklar grubunda yer alır. Gerekli kontrollerin ardından, kişiye kas zedelenmesi teşhisi konur ise; hastanın doku onarımı tamamlanana kadar, spordan uzak durulması tavsiye edilir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 5 tepki)

0 yorumlar

Bunun hakkında ilk yorumu yapın !