Ağız Kokusuna İyi Gelecek 5 Yöntem
Ağız kokusu baş edilmesi zor bir rahatsızlıktır. Yapılması gereken ilk şey tıbbı sorunun bulunmasıdır. Öncelikle bir diş veya kulak burun boğaz doktoruna başvurulmalıdır. Ağız kokusuna iyi gelebilecek 5 yöntem önerilebilmektedir;

1. Karanfil Çiğnemek

Karanfil Çiğnemek

Eski bir yöntemdir. Ucuz ve etkili bir yöntem olan karanfil günümüzde de bir çok insan tarafından kullanılmaktadır.

2. Diş İpi Kullanmak, Dili Ve Dişi Fırçalamak

Diş İpi Kullanmak, Dili Ve Dişi Fırçalamak

Ağız kokusunun önlenmesin de en önemli etkenlerden biride ağız hijyenidir. Günde en az iki kere diş fırçalanmalıdır ve diş ipiyle temizlenmelidir. Dil temizliği ağız kokusunun giderilmesi için başka bir temizlik türüdür. Dilin arkasında biriken bakteriler ağız kokusuna neden olabileceği için diş fırçalarken dil temizliğine de önem verilmelidir.

3. Sık Ve Bol Su İçilmeli

Sık Ve Bol Su İçilmeli

Bol su içmek ağız kokusuna iyi gelmektedir. Su tükürüksel kokuyu engellemek için sık ve bol tüketilmektedir.

4. Aç Kalınmamalı

Aç Kalınmamalı

Sabah kalktığında her insanın ağzı açlıktan kokmaktadır. Sağlıklı olan insanın kahvaltı sonrası bu sorunu ortadan kalkmış olur. Sağlıklı olmayan kişinin ise bu sorun devam eder. Bunun önlenmesi için bol bitkisel çay tüketilmeli ve az az, sık sık yiyecek bir şeyler atıştırılmalıdır. Yiyip, içmek ağızda ki mikrobu azaltmaktadır.

5. Gece Uyumadan Önce Gargara Yapılmalı

Gece Uyumadan Önce Gargara Yapılmalı

Ağız hijyeni önemli bir konudur. Akşam yatmadan önce tuzlu su ile gargara yapılması ağzınızı daha hijyenik yapacaktır. Sırasıyla diş fırçalanmalı, diş ipiyle temizlenmeli ve son olarak gargara yapılmalıdır. Birçok yöntem denenmesine rağmen ağız kokusunun şiddetinde azalma olmuyorsa genel cerraha başvurulmalıdır. Mide de, yemek borusunda ve ya boğaz da bir sorun olabilmektedir. Konunun seyrine göre bir tedavi yöntemi belirlenir ve ona göre önemler alınır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 5 tepki)

0 yorumlar

Bunun hakkında ilk yorumu yapın !