5 Adımda Coca Cola ve Pepsi Rekabeti
Uzun yıllardır birbirlerine rakip olan Pepsi ve Coca Cola firmalarının yıllardan beri süre gelen rakebetlerini birbirlerinin üzerlerinde uyguladıkları stratejik adımlarla görebilmek mümkündür. Yıllara göre baz alındığı zaman Coca Cola ve Pepsi markalarının son dönemlerdeki rekabetleri oldukça hararetli bir şekilde geçmiştir. 5 adımda Coca Cola ve Pepsi rekabetine baktığımız zaman;

1. 2016 Senesi

2016 Senesi

Sosyal medya kullanımlarına bakıldığı zaman Twitter uygulamasında takipçi sayısının çok az bir fark ile Coca Cola firmasının üstte olduğu, Facebook uygulamasında ise yine açık bir fark ile Coca Cola firmasının üstte olduğu görülür. Marketlerdeki paylarına bakıldığı zaman pazar içerisinde %45'lik bir oranla yine lider durumdadır.

2. 2000'li Yıllar

2000'li Yıllar

2000 ve sonrasındaki senelerde Coca Cola firmasının orta yaş ve üstünü hedef alan reklamları sürerken Pepsi, reklamlarında yıldızları oynatarak Coca Cola'ya karşılık vermiş oldu. Ricky Martin, David Beckham, Beyonce ve Ronaldo gibi pek çok dünya yıldızını reklamlarında oynatan Pepsi o dönemlerde ciddi bir kazanç elde etti.

3. 1996 Senesi

1996 Senesi

Coca Cola firmasının Venezuela için yaptığı atağa karşı Pepsi resmen çaresiz kaldı. Pepsi firmasının şişelemeci firması ile sorun yaşadığını bilen Cocal Cola firması bu durumu fırsata çevirerek bir gecede Venezuela ülkesi çapında 250 milyon adet Coca Cola dağıtımı gerçekleştirdi.

4. 1980 Dönemi

1980 Dönemi

Pepsi ile Coca Cola firmalarının rekabetinin en çekişmeli geçtiği ve Pepsi firmasının bir adım öne çıktığı yıllardan biri 80'ler dönemi idi.

5. 1970 Dönemi

1970 Dönemi

Coca Cola firması hem yerel alanda hem de evrensel alanda reklam filmleri üreterek Pepsi firmasını ciddi miktarda ekarte etmeyi başardı. Bu hamleye karşı Pepsi firması ise genç ve yenilikçi tavrını korumaya devam etti.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 5 tepki)

0 yorumlar

Bunun hakkında ilk yorumu yapın !